TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK V NAŠEM VRTCU
V petek, 15. novembra 2024, smo v našem vrtcu gostili prav poseben dogodek – obeležili smo že 14. izvedbo Slovenskega tradicionalnega zajtrka, tokrat pod sloganom Moj naj zajtrk. Ta poseben dan je bil še bolj slavnosten zaradi obiska gospoda župana Franja Goloba, gospe ravnateljice Mojce Hrastelj Brelih in lokalnega čebelarja gospoda Dominika Žvikarta.
Dogodek smo začeli s sprejemom povabljenih gostov. Skupaj z gosti smo nato sedli za mizo in uživali v dobrotah, ki sestavljajo slovenski tradicionalni zajtrk: domač kruh, maslo, med, mleko in jabolko. Vsaka sestavina je imela svoje posebno mesto na mizi, saj ponazarja pomembnost lokalne pridelave in naravne kakovosti hrane.
A naša pozornost ni bila usmerjena v slovenski tradicionalni zajtrk le ta dan, temveč smo se o njem pogovarjali ves teden. Otroci so skupaj z vzgojiteljicami sodelovali pri pripravi: sami smo si izdelali maslo, spekli različne vrste kruha in se posladkali s pečenimi jabolki. Pogovarjali smo se o tem, katera hrana je pridelana v našem kraju, kje jo lahko kupimo in zakaj je pomembno, da podpiramo lokalne pridelovalce. Obiskali smo tudi tržnico v našem kraju.
Kot čebelarka sem otrokom starejših skupin približala svet čebel. Svoje izkušnje sem predstavila na zanimiv in poučen način, pri čemer sem poudarila, kako pomembne so čebele za naše življenje. Niso le proizvajalke medu, temveč tudi ključne opraševalke rastlin, ki omogočajo pridelavo hrane. Otroci so z navdušenjem prisluhnili in pokazali veliko zanimanja za to pomembno temo.
Namen projekta Slovenski tradicionalni zajtrk je otrokom in mladini približati pomen zdrave prehrane in zajtrka kot pomembnega začetka dneva. Hkrati pa je dogodek priložnost za osveščanje širše javnosti o prednostih lokalno pridelane hrane, vlogi kmetijstva in čebelarstva ter njihovem vplivu na okolje in gospodarstvo.
Dogodek je bil lep zaključek tedna, polnega učenja, ustvarjanja in druženja.
V vrtcu se zavedamo, da s takimi projekti krepimo vrednote, ki jih bodo naši najmlajši nosili s seboj skozi življenje.
Vzg. Jasmin Cigler-Leštan